ERKEN REZERVAYON OTELLERİ
Tüm Erken Rezervayon Otellerini Göster
İSLAMİ TATİL OTELLERİ
Tüm İslami Tatil Otellerini Göster
TERMAL TATİL OTELLERİ
Tüm Termal Tatil Otellerini Göster
KAYAK OTELLERİ
Tüm Kayak Otellerini Göster
  • Muhafazakar Tatil

Kişisel alan ve özgürlüklerin korunduğu, gözlerden uzak ve gizlilik esasına dayalı, sadece aile yada sevdiğimiz kişilerle yapılan tatil türüne Muhafazakar Tatil denir. 


Muhafazakar Tatilde en önemli unsur, havuz, bahçe, bahçe içine konumlanmış jakuzi gibi açık alanların tamamen korunaklı hale getirilmesidir.. Bu sayede aile ve sevdiklerinizle başbaşa çok özel bir tatil imkanini  yakalamanızdır.. Havuz etrafının koruma altına alınması özellikle bayanlar için önemlidir.. İster otel olsun ister villa olsun bayanların kendini rahat hissetmesi ve haşema dışı mayoları kullanabilmesinin yolu, havuz yada plaj alanını  dışarıdan görülmeyecek şekilde koruma altına alınmasıdır..


Muhafazakar kesimin yaşam şekline uygun tatil anlayışını ifade eden Muhafazakar Tatil, günümüzde birkaç değişik adla da anılmaktadır. İslami Tatil, tesettür tatil gibi ifadelerin de kullanıldığı bu tatil anlayışına göre tatil nasıl yapılır ? Müslüman bir kişıi dini yaşantısından taviz vermeden bulunduğu ve yaşamını sürdürdüğü mekanın dışında bir yerde dinlenme ve eğlenme ihtiyacını giderebilir mi?


Tartışma konusu olan bu konuya biz de kendi perspektifimizden bakmaya çalıştık. 

Beşeri zafiyetlerle yaratılan insan yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçlarının yanında aynı zamanda yorgunluklarından arınmak için dinlenme ihtiyacı da duyar. Bu ihtiyaç, hayatını İslamın emir ve kaideleri doğrultusunda yaşamaya çalışan Müslüman biri için de geçerlidir. Yani cenneti kazanma arzusuyla dünyevi bir takım zevklerden geri duran  Müslüman bir insan, insanlık vasıflarından sıyrılıp melekler gibi yaşayamaz. En tabii olarak helal dairede eğlenmeye dinlenmeye çalışır.

Hz Ali (r.a) konuyla ilgili beyanlarında şöyle buyurmuştur; "“Kalpler de vücutlar gibi usanır. Kalpleri canlandıracak şeyler yapınız.” Ve yine başka bir beyanında, "“Kalpleri dinlendiriniz. Çünkü kalp usandığı zaman körleşir.” Mütemadiyen  işe odaklı, dinlenmeden uzak, ciddi bir yaşam tarzı bedenin ihtiyaçlarına ve insanın ruhuna ve fıtratına ters olduğu için dinlenmesi kaçınılmazdır.

Elbette ki Müslüman olarak sevdiklerimizle sohbet etmek, vakit geçirmek, şakalaşmak, helal dairede eğlenmek hakkımız. Ancak ölçü belli, ne yaparsak yapalım, hangi mekanda bulunursak bulunalım, hiç bir şart ve durum bizim Allah'ı anmamıza ve bizden istediklerini yapmamıza engel olmamalı. İşte Muhafazakar bakış açısıyla dinlenme ve eğlenme ihtiyacının karşılandığı helal tatil anlayışına, Muhafazakar Tatil diyebiliriz. İslam'ı yaşamaya ve ellerinden geldiğince yaşatmaya çalışan insanların, dinlenme amaçlı Alternatif Turizm alanında seçip tercih ettikleri tesettürlü oteller bu amaca hizmet eder.

Peki Muhafazakar Tatil yapan biri ne tür bir otelde kalır ve hangi hizmetleri alır; dilerseniz kısaca bahsedelim.

İslami Oteller arasından bütçe ve imkanları doğrultusunda rezervasyon yapan kişi öncelikle tesettür tatil yapacağı için, tatil hazırlığını da bu doğrultuda yapacaktır. Orada kullandığı kıyafetlere, havuzda giyeceği mayosuna kadar İslamın kadına veya erkeğe çizmiş olduğu giyim kuşam ölçüsüne göre valizini hazırlayacaktır. Ailecek yapılacak Muhafazakar Tatil de de böyledir. Zaten seçilen otel Alkolsüz bay bayan ayrı havuzlu Oteller arasından seçilen bir otel olduğu için bayanlar sadece karma alanlarda denize girmek istiyorsa kendilerine haşema denilen vücudu tamamen örten su geçirmez bir kıyafet tercihi yaparlar.

Muhafazakar Tatil anlayışına sahip ailelerin yaşam tarzi neyse tatil anlayışı da ona yakın denilebilir.. Bu aileler başta alkolsüz otellerde tatil yapmak ismekle birlikte, bayanlara özel imkanları geniş olan otelleri tercih etmektedirler..  Son yıllarda villa tatilinin de yaygınlaşmasıyla birlikte , İslami kesimin ilgisi korunaklı havuzlu, bahçe kısmı dışarıdan görünmeyen konforlu villalara yönelmiştir...

 İslam'ın İsrafı haram kılmasından dolayıdır ki, bu kişiler tatil öncesi yapılacak abartılı alışverişlerden kaçınırlar.


 Yine tatile gitmeyi bir gösteriş, eşe dosta hava atma vesilesi olarak değil de; gerçekten dinlenmek ailelerinin ve çocuklarının farklı bir atmosferde stres atmalarını sağlamak içindir. Demek oluyor ki, Müslüman haddi aşmaksızın güncel ifadeyle tatil yapabilir, dinlenebilir.

Muhafazakar görüşlü aileler Muhafazakar Tatil yaşayabilmek için ilk adım olarak, büyük paralar harcamadan, ailesini ihtiyaçlı duruma düşürmeyecek bir bütçeyle, ekonomik durumuna uygun otellerden birini seçer. İslami Oteller arasında, denize sıfır tesettürlü oteller, 5 yıldızlı alkolsüz oteller, bayanlara özel plajı olan islami oteller gibi ayrımlar mevcuttur. Hatta aranılan tüm bu  özellikleri barındıran helal oteller de vardır. Muhafazakar Tatil geçirmek isteyen aileler, doğa ile baş başa deniz ve kumun keyfini çocuklarla beraber yaşamak için genellikle Muhafazakar Oteller olarak Akdeniz bölgesi İslami Otelleri arasından bir seçim yaparlar. Kıyı bölgelerinde ve yeşillikler içinde olan Alkolsüz Oteller, yıl boyunca şehir hayatından bunalanlar için en ideal tatil mekanlarıdır.

Öte yandan muhafazakar tatil, kulluğu tatile çıkarma anlamına asla gelmez. Müslüman bir kişi nerede olursa olsun, haramlardan kaçma konusunda bir o kadar titiz, ibadetlerini yaşama konusunda bir o kadar hassastır. İslami Otel bile olsa, bayanlı erkekli oturulan, zorunluluk dışı kendisine mahrem olmayan insanlarla bir arada kalınan bir otel asla tercih edilmemeli. Özellikle bayanların özel alanlarının geniş ve fazla olduğu otelleri tercih etmek, Müslümanca bir davranış olacaktır.

Nefsiyle her an yerde mücadele içinde olan kul, tatil bile yapıyor olsa kendini asla bırakmamalı ibadetlerini yerine getirme hususunda asla gevşeklik göstermemelidir.

Bütün bunları aktardıktan sonra diyebilirim ki, siz de sitemizde bulunan İslami Oteller içinden şartlarınıza uygun birini seçip ailenizle ve sevdiklerinizle unutulmaz bir Muhafazakar Tatil yaşayabilirsiniz.


Yazar: Nergis Kuru

Sitedeki yazılar kaynak gösterilmeden ve ilgili sayfaya link verilmeden yayınlanamaz. Yayınlayanlar hakkında hukuki işlemler yapılacaktır.Fiyat Almak İstiyorum