ERKEN REZERVAYON OTELLERİ
Tüm Erken Rezervayon Otellerini Göster
İSLAMİ TATİL OTELLERİ
Tüm İslami Tatil Otellerini Göster
TERMAL TATİL OTELLERİ
Tüm Termal Tatil Otellerini Göster
KAYAK OTELLERİ
Tüm Kayak Otellerini Göster
  • Muhafazakar Balayı

Muhafazakar Balayı ifadesi bazılarına anlamsız ve içi boş bir ifade olarak gelebilir.. Ancak bu ifadenin ne anlama geldiğini muhafazakar ailer çok daha iyi anlayacaktır.. 
 
"Elhamdülillah Müslümanım" cümlesini kalpten diyen biri, Rabbinin kendisinden bir kul olarak yapmasını istediği şeyleri de hiç yüksünmeden yapar ve yaşamını Allah'ın emirleri doğrultusunda dizayn eder. Bilir ki, Rabbi onu çok seviyor; aslında istediği şeyler  tamamen kendi hayrına ve yararınadır. Müslüman bir kişi, yaşamının hiç bir döneminde Rabbine karşı kulluk görevlerinde ihmalkar davranmaz. Nerede ve hangi şartta olursa olsun, ibadetlerini yerine getirmede gevşeklik göstermez.

Bu bilinçle evlenmiş olan muhafazakar görüşlü dininin emirlerine bağlı yeni çiftler, evliliklerinin ilk günleri denilebilecek balayında da aynı ruh halini korurlar. Allah'ın rızasını hayatının gayesi yapmış her kadın ve erkek evlendiklerinde bile, tanışmalarını ve evlenmelerini Allah'ın bir lütfu olarak değerlendirip, O'na şükür halinden bir an olsun geri durmazlar. Muhafazakar Balayı da denilebilecek bu süreçte çiftler, daha önceki manevi hayatlarını değiştirmeden dua dua Allah'ın yeni hayatlarında kendilerine yardım etmesini, evliliğin sorunlarına karşı sabırlı ve hoşgörülü olmalarını isterler Rablerinden.

Tatil yapmak yada evlilik sonrası balayına gitmek, asla kulluğu da tatile çıkarmak anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Muhafazakar Balayı, düğün sonrası baş başa kalmak ve dinlenmek isteyen çiftlerin aslında bir birlerini daha yakından tanıyacağı, dönem olarak değerlendirilebilir. Ancak bu süreçte çiftlerin ibadet hayatlarında dalgalanma, dini vecibeleri yerine getirme hususunda azalma görülmemelidir. Bilinçli Müslüman çiftler zaten tercihlerini Muhafazakar Balayı, yapmaktan yana kullandıkları için, balayı için gittikleri oteli de bu istikamette seçeceklerdir. 

Peki eşiyle birlikte Muhafazakar Balayı geçirmek isteyen çiftler, daha otel tercihi yapmadan nelere dikkat etmeli? İşte İslami hassasiyetleri olan yeni evli çiftlerin dikkat etmeleri gereken hususlar;  

1-) Muhafazakar Balayı için tercih edilecek otel kesinlikle alkolsüz olmalı, otelin mutfak ve restoranı dahil hiç bir alanda içki servisi ve satışı olmalı.
2-) Seçilen muhafazakar balayı otelinde mescid mutlaka bulunmasına dikkat edilmelidir. Günün belli bölümlerinde ibadetleri huzur ve huşu içinde geçirebilecekleri, özellikle bayanların kendilerine mahrem kişiler tarafından görülmeyecek alanları olmalı.

3-) Bay ve bayanların ayrı ayrı havuza girdiği muhafazakar balayı otelinde, her ne kadar yeni evli çiftler birlikte vakit geçirmek istese de havuza girmek istendiğinde karma havuz tercih edilmemeli; ya da zorunlu olarak girilecekse ona uygun bayanların vücudunu tamamen örten haşema tarzı mayolar tercih etmeli. Yine erkekler de islamın erkeğe çizdiği ölçüde usturuplu bir mayo ile denize yada havuza girmelidir.


Öte yandan, muhafazakar balayı otelleri diğer otellere göre özel otellerdir. İslami değerlere önem veren, ibadetlerine düşkün olanların tercihi olan bu otellerde tesettürlü bayanların rahatlıkla havuza girebilmeleri, sevdikleriyle yada yeni tanışacakları bayan arkadaşlarıyla hoş sohbetler edebilecekleri alanlar, erkeklerin görüş alanına kapalıdır.

Yine bu otellerin restoran bölümlerinde servis edilen yemeklerde kullanılan malzemeler ve gıdalar, tamamen helal sertifikalı ürünlerden tercih edilir. Helal Tatil geçirmenin ön koşullarından biri de gidilen mekan yada otelde yiyeceklerin ve içeceklerin helal olanlarından tercih ediliyor olması gerekir. Bu anlamda aslında Muhafazakar Balayı Oteli işleten otel sahibinin de İslami konularda bilinçli olması ve dinin emirlerine bağlı olması gerekir. Sadece ticari kaygılarla muhafazakar görüşlü kimselere saygı duyuyorsa, bu zaten misafirler tarafından kısa sürede anlaşılacaktır.  

Bütün bu hasasiyetlere dikkat edildiği sürece Müslüman bir çiftin evlilik hayatının ilk günlerini beraber özel bir mekanda değerlendirmesinin bir sakıncası yoktur. Yani Balayı yapmak bizim dini yaşantımızda herhangi bir aksama yada gevşekliğe yol açmıyorsa İslami Balayı konseptinde bir  alayı yeni evli çiftler yaşayabilir.


l

Fiyat Almak İstiyorum