ERKEN REZERVAYON OTELLERİ
Tüm Erken Rezervayon Otellerini Göster
İSLAMİ TATİL OTELLERİ
Tüm İslami Tatil Otellerini Göster
TERMAL TATİL OTELLERİ
Tüm Termal Tatil Otellerini Göster
KAYAK OTELLERİ
Tüm Kayak Otellerini Göster
  • Helal Tatil

Helal tatil kavramı hiç kuşkusuz insanların yaşam tarzı ve hayata bakışı ile alakalı olarak ortaya çıkan bir kavramdır. Yani bu kavram Aslında dini değerlerine bağlı muhafazakar yaşantıya sahip ailelerin kendi değerlerine uygun tatil yapma isteği ve talebi karşısında ortaya çıkmıştır...

 kuşkusuz insan çalışan didinen ama yorulan varlıktır. Yılın büyük bir bölümünü çalışarak, yoğun bir tempoda geçiren insanlar dinlenme ve tatil yapma ihtiyacı duyarlar. Gerçek şu ki, tatil ihtiyacını insanlar kendi yaşam şekillerine ve tarzlarına göre gidermekteler.

Örneğin islami değerlerine uygun bir tatil geçirmek isteyen kişi, helal tatil konseptinde hizmet veren otelleri tercih etmekte. Peki Helal Tatil nasıl yapılır? Müslüman olan ve yaşantısını dinin emirleri doğrultusunda sürdürmeye çalışan kişinin tatil anlayışı nasıl olmalıdır?

İnsan, yer, içer, çalışır, yorulur ve dahi uyur. Müslümanca yaşamaya çalışan, günün belli vakitlerini ibadetle geçiren insanlar da, yorulur ve dinlemeye ihtiyaç duyar. Beşeri ihtiyaçları karşılama gereksinimi her insan için zorunludur. İnsan günün belli saatlerinde dinlenme ihtiyacı duyduğu gibi, yılın belli dönemlerinde de daha uzun süreli dinlenme ihtiyacı hisseder. Zaten insanlardaki tatil yapma isteği de bu ihtiyaçlardan hasıl olmuştur.

Ancak Müslüman bir kişi tatil anlayışını da Helal Tatil anlayışına göre düzenlemelidir. Müslüman nereye giderse gitsin, hangi ortamda bulunursa bulunsun, "Kulluğun tatili olmaz" bilinci içerisinde olmalı, haramlara karşı teyakkuz halinde olmalıdır. Bir Müslüman Helal Tatil yapmak istiyorsa, aşağıdaki hususlara titizlikle dikkat etmelidir.

1-) Müslüman'ın helal ve haram konusundaki hassasiyetleri daha niyetinde başlar. Mesela tatile çıkmadan önce kişi kendini sorgulamalı; "Gerçekten bu tatile dinlenmeye ihtiyacım olduğu için mi gidiyorum; yoksa 'Eş dost tatilde biz gitmezsek olmaz' düşüncesiyle sırf gösteriş olsun diye mi gidiyorum" diye. Eğer dinlenme ihtiyacından dolayı değil de, gösteriş için bir tatil yapılıyorsa bu anlayış Helal Tatil anlayışından uzaktır; dinimize de terstir. 
 Rabbimiz Ayeti Kerime'de gösteriş hususunda; " Gerçek şu ki, münafıklar (sözde), Allah'ı aldatmaktadırlar. Oysa O, onları aldatandır. Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah'ı ancak çok az anarlar." (4/142) buyurmuşlardır. Yani Allah-ü Teala (r.a) gösteriş yapmayı münafıklık olarak sıfatlandırmıştır.

2-) Har vurup harman savurma daha tatil öncesinde başlamışsa, sırf tatile özel yeni yeni kıyafetler, yeni arabalar alınıyorsa bu da İslami ölçülerin dışındadır. Dinimiz israfı haram kılmıştır. Çünkü İsraf, kişinin malını helak etmesi ve faydasız yerlerde sarfetmesi demektir ki, Hadis-i Şerifte buyrulduğu üzere, öte dünyada malımızı nereden kazandığımız ve nerelerde harcadığımız konusunda hesaba çekileceğiz. Yani İsraf daha tatil başlamadan başladıysa, bu tavır da Helal Tatil anlayışından uzaktır.

3-) Seçilen otelin sahibi, gerçekten islami hassasiyetlere uygun mu yaşamaya çalışıyor; yoksa sadece ticari maksatla mı, helal konseptte bir otel işletiyor? Bu konunun da iyi araştırılması lazım. Zira otel sahibi, otelinden kazandığı parayı batıl bir yolda mı harcıyor; siz de buna o otele giderek çanak mı tutmuş oluyorsunuz? bilmeniz lazım. "Aman bize ne? Ben tatilime bakarım" anlayışı da Helal Tatil anlayışı ile uyuşmaz.

4-) Mümin bir kişi tatilde de olsa kulluğunu tatile çıkarmaz; Allah'la olan irtibatını hiçbir şekilde bozmaz. Üç beş günlük ya da bir haftalık tatil, sizi rutin yaptığınız ibadetlerinizden alıkoyacak mı? Helal Tatil adıyla çıktığınız bir haftalık arada, harama girme olasılığınız var mı? Unutmayın Şeytan Nöbette ve en ufak bir açığınızı kolluyor.

5-) Otel restoranında tatil diye, ya da yemekler açık büfe diye gereğinden fazla mı israf var. Kişi olağanın dışında daha mı çok yiyor? Ve tabaklarda artık yemekler, çöpe mi atılıyor? İşte bütün bu sahneler Helal Tatil ile asla bağdaşmaz.

6-) Dünyada dahası ülkemizde onca ihtiyaçlı varken, bir çok aile hasta çocuğunu tedavi ettirecek para bulamazken, hele hele komşumuz açken biz tatile bir servet yatırıyorsak bu tavır ne Müslümanca ne de Helal Tatil anlayışına göre bir tavırdır. Zira parasını gereksiz yere harcayanları, israf içinde olanları Kur'an'ı Kerim, "Şeytanın kardeşleri" olarak nitelendiriyor
.(İsraf etme! İsraf edenler, şeytanların kardeşleridir.) [İsra 26, 27]

7-) Sırf tatil diye kendimizde bir rehavet hali olacak mı? Şükürden, namazdan ve bir de tesettürümüzden vazgeçecek miyiz? Sıcağı nemi bahane edip, örtünme şeklimizden taviz verecek miyiz? Cevabınız kesinlikle tavizimiz olmaz ise, Helal Tatil anlayışına yakın demeksinizdir.

8-) Tatile giderken arkada size ihtiyaçlı, hele hele sizin bakımınıza muhtaç birileri kalıyor mu? Kendiniz tatil yapma pahasına başkaları sıkıntıya giriyor mu? İşte bütün bu ve buna benzer noktalarda hassasiyetsizlik bizi Helal Tatil anlayışından uzaklaştırıyor.

Zaman ve mekan ne olursa olsun Sırat-ı Müstakimden ayrılmadan yaşamaya gayret gösteriyorsak; Elbette dinlenme ve tatil yapma ihtiyacı en tabi hakkımız olur.

Yazar: Nergis Kuru

Sitedeki yazılar kaynak gösterilmeden ve ilgili sayfaya link verilmeden yayınlanamaz. Yayınlayanlar hakkında hukuki işlemler yapılacaktır.


Fiyat Almak İstiyorum