ERKEN REZERVAYON OTELLERİ
Tüm Erken Rezervayon Otellerini Göster
İSLAMİ TATİL OTELLERİ
Tüm İslami Tatil Otellerini Göster
TERMAL TATİL OTELLERİ
Tüm Termal Tatil Otellerini Göster
KAYAK OTELLERİ
Tüm Kayak Otellerini Göster
  • Balayında Tesettür

İslam Dini en son dindir ve çağlara hitap eden kaideleri ve kuralları vardır. Kur'an'nın emirleri ne bölgelere, ne şehirlere; ne insanlara; ne de zamana göre değişiklik gösterir. Kur'an Efendmiz (S.A.V) den günümüze her neslin yaşam rehberi olmuş; kıyamete kadar da olmaya devam edecektir.

Bundan hareketle, dinimizin emirlerinden biri olan tesettür hem erkeğe hem kadına farzdır. Yani kadın ve erkek İslami kaidelere göre giyinmek tesettürlü olmak zorundadır. Dolayısıyla Balayında Tesettür kavramı açıklanmaya muhtaç bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü tesettürlü olmanın evli ya da bekar olmakla, evde ya da tatilde olmakla, yaşlı ya da genç olmakla ilgisi yoktur. Tesettürlü olmanın hakiki, samimi ve Allah'ın rızasını kazanmayı hayatının gayesi haline getirmiş bir Müslüman olmakla ilgisi vardır. Pek tabii olarak, Müslüman genç bir kız ve Müslüman genç bir erkek dini usullere göre tanışıp evlendikten sonra, güzel bir tatil beldesinde İslami Balayı Otelleri arasından yaptıkları bir tercih sonrası Tesettürlü Balayı geçirmek isteyebilir. Ancak önceki satırlarımızda da belirttiğimiz gibi Müslümanın sadece balayına özel bir tesettür anlayışı olamaz. Balayında Tesettür ifade olarak eksik ve yanlış anlaşılmaya açık bir ifadedir.

Günlük yaşamlarında dinin emirlerini titizlikle yerine getirmeye çalışan Müslüman kadın veya erkek, balayılarında da zaten tesettürüne dikkat edecektir. Ancak çiftler tarafından Balayında Tesettür konusu bazı konularda eksik bilgileri varsa onları giderme açısından merak edilebilir. Örneğin; İslami Oteller arasında bir tercih yapmadan önce, balayı odalarının tesettürlü olmaya müsait olup olmadığı sorgulanabilir. Muhafazakar Tatil anlayışında olan yeni evli bir çiftin tatil anlayışı da mutlaka başka olacaktır. Balayı dönemini yaşasalar bile, dini vecibelerini yerine getirme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamak istemeyeceklerdir doğal olarak. Dolayısıyla alkolsüz helal oteller arasından seçilen muhafazakar otel, Balayında Tesettür konusunda hassas olacak çiftlerin beklentilerine karşılık verecek anlayışta olmalıdır.
Örneğin İslami Balayı Otelleri işleten işletmeciler, Balayında Tesettüre dikkat etmek isteyen çiftler için odalarında seccade bulundurmalıdırlar. Yine bu odalarda alkolsüz içecekler bolca bulundurulmalıdır. Tesettürüne dikkat eden hanımların ve bayanların helal gıda konusundaki hassasiyetlerine uygun olarak, mutfakta helal sertifikalı ürünler kullanılmalıdır. Balayındaki çiftler yiyecekten içeceğe her ürünü gönül rahatlığı ile tüketebilmelidirler. Muhafazakar Balayı Otelleri işletmecilerinin otellerinde mescid mutlaka bulunmalıdır. Zira her Müslüman her şartta dini görevlerini yerine getirmek zorundadır. Otellerin hizmet anlayışlarını bu yönde geliştirmeleri, islami yaşam tarzını benimseyen ailelerin rahat etmesini ve misafirlerin otellerinden memnun ayrılmasını sağlayacaktır. 

Alkolsüz Oteller aslında genel olarak ülkemizin gelenek ve göreneklerine uygun hizmet verseler de, Alkolsüz İslami Otellerde hizmet anlayışı daha çok dini değerlere göredir. Balayı yapan çiftlerin genel olarak tercih ettiği Alternatif Oteller, bu bakımdan Balayında Tesettür konusuna dikkat edenler için çok daha tercih edilebilir oteller olarak karşımıza çıkıyor. 

Genel olarak toparlayacak olursak İslamın emrettiği ölçülerde giyim kuşam ve Allahın emirlerine uygun bir yaşam şekli, tüm yaşamımızı kapsaması gerekir. Yani hayatın belli dönemlerinde dinin emirlerini askıya almak diye bir şey sözkonusu değil. 

Dolayısı ile İslamın çok önemli bir emri olan tesettüre Balayı gibi özel bir dönemde de dikkat etmemiz gerekmektedir. Hayatımıza giren yeni insanla bizi mutlu edecek olan zaten Allahtır. Bu yüzden Allahın bizden  beklentilerini gözardı ederek Allahtan bizi mutlu etmesini beklemek cahilcedir. 

 Fiyat Almak İstiyorum